Rękawki, nogawki i ochraniacze - jesienne wyposażenie na rower

 
 
 
 
 
 
Strona główna > Wyposażenie na rower > Rękawki, nogawki i ochraniacze - jesienne wyposażenie na rower
 

Rękawki, nogawki i ochraniacze - jesienne wyposażenie na rower

Chłodne poranki, wietrzne dni a słońce zapada coraz wcześniej...Jesień zbliża się wielkimi krokami, dlatego też należy się właściwie przygotować aby móc cieszyć się z jej uroków. Dobrym pomysłem będzie uzupełnienie swojej ,jeszcze może i letniej odzieży, o rękawki, nogawki czy też ochraniacze na buty rowerowe. Teraz już nic nie stanie na przeszkodzie aby móc jeżdzić o każdej porze dnia i czuć to wspaniałe uczucie wolności podczas jazdy na rowerze.

 

Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Możliwość przedłużenia rękawków i nogawek letnich koszulek i spodenek pozwala kolarzom wykorzystać ich ulubione letnie zestawy nawet na jesień. Elementy te, są jednym z najbardziej uniwersalnych akcesoriów rowerzysty szosowego. Są praktyczne, szyte z nowoczesnych materiałów, dzięki czemu łatwo się zakładają i zdejmują. Nie zapominajmy o prostym przechowywaniu - zmieszczą się wszędzie. Największym plusem rękawków, nogawek czy ochraniaczy na buty jest to, że w jednej sekundzie rozwiążą problem zmieniających się warunków pogodowych takich jak niespodziewany chłód, wiatr czy nawet deszcz.

 

Jak się w tym wszystkim zorientować?

Podstawowym elementem ubioru kolarza szosowego powinny być rękawki i nogawki czy też tzw. ochraniacze. Jak już wspomniano, można je kombinować z krótszą wersją odzieży letniej, ale nie tylko. W czasie, gdy robi się chłodno, każdy kto jeźdźi na rowerze odczuje to w swoich kolanach czy łokciach. Jeśli, dodatkowo, masz problem z tą częścią ciała, element ten jest dla ciebie nieodłączną częścią jesiennego ubioru. Kolejną opcją są specjalnie przedłużane nogawki, które zapewnią ochronę przed zimnem dla całych nóg. Należy wspomnieć, że można je zamieniać z typowymi spodniami rowerowymi, ponieważ niektóre modele posiadają opcję wiatroszczelności, wodoodporności i ocieplenia.

Wszystkie buty rowerowe zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby zapewniały jak największą przepuszczalność powietrza. Niestety, z tego powodu, nie zapewniają wystarczającej ochrony jesienią ani zimą. Dlatego też warto wykorzystać pokrowce na buty w celu utrzymania stopy w suchu i cieple.

 

Jak wybrać te właściwe?

Przy kupnie należy kierować się właściwą wielkością i fasonem. Jedynie dobrze przylegające elementy ocieplające, zapewnią ci komfort noszenia i uczucie wolności podczas jazdy. Przedłużenie w postaci rękawków/nogawek lub ochraniaczy nie powinno się w żaden sposób zsuwać i rolować. Jeśli są lepszej jakości, to będą również anatomiczne, czyli przylegające do ludzkiego ciała w każdym kierunku. Wybierając rękawki rowerowe należy zwrócić uwagę, aby nie były za ciasne i nie 'upijały" cię w nadgarstkach. O wiele prościej jest wybrać ochraniacze na buty, kierując się po prostu wielkością stopy przy noszeniu butów.

 

Na jaki materiał i sposób ocieplenia najlepiej się zdecydować?

Tak, jak w przypadku koszulek rowerowych, producenci oferują szeroką skalę materiałów, tkanin i technologii wykorzystanych przy produkcji rękawków i nogawek. W każdym przypadku najważniejsze jest aby materiał był elastyczny. Po pierwsze, należy się zastanowić w jakich warunkach pogodowych będziemy ich używać. Jeśli zdecydujemy się na Lycrę, to materiał będzie cienki, delikatny i lekki, co na pewno wykorzystamy na początku jazdy, kiedy jest nam chłodniej, chcemy się rozgrzać, ale w krótkim czasie wiemy, że będzie nam ciepło - wtedy po prostu je zdejmiemy i łatwo schowamy.

 

Stopień izolacji rękawków różni się w zależności od okresu, dla którego są przeznaczone. W chłodnych i suchych warunkach polecamy elastyczny Flexod Thermodrytex Plus (Sportful) z polarem, który zapewnia doskonałe ciepło, ochronę przed wiatrem i komfort. Jeśli potrzebujesz czegoś wodoszczelnego i wiatroszczelnego, wspaniale sprawdzi się tkanina od włoskiej firmy Biemme o nazwie JAMPA. Materiał ten, wykonany jest z poliuretanu i jest w 100% wiatroodporny, wodoszczelny, wyjątkowo lekki i bardzo elastyczny. Wybór jest naprawdę zachwycający. Pamiętaj jednak, że część wiatroszczelna na rękawach powinna być przede wszystkim z przodu,gdzie skóra jest wystawiona na działanie wiatru. Tył rękawów powinien być wykonany z bardziej przepuszczalnego materiału dla lepszego odprowadzania potu.

 

Jak to nosić?

Wybierając rękawki i nogawki dla rowerzystów, zawsze zwróć uwagę na sposób w jaki obszyte zostały ich okraje. Ważne jest, aby pamiętać, że ta część gwarantuje, że rękawek lub nogawka nie ślizga się i będzie stabilnie trzymać się w miejscu jeśli wykorzystano do tego silikonowy pasek antypoślizgowy. Niektóre ochraniacze mają również gumową konstrukcję, która jednak nie zapewnia takiego komfortu jak paski silikonowe. Zasada numer jeden polega na tym, aby zawsze używać ich tak, aby znajdowały się bezpośrednio na skórze, gdzie pasek silikonowy przylega do skóry, a rękaw pozostaje na miejscu podczas całej jazdy. Po drugie, zawsze zadbaj o dobre zachodzenie na siebie rękawa z górną częścią ubioru (koszulki lub rękawa spodni).

 

Nie martw się o pokrowce na buty. Zostały zaprojektowane tak, abyś w pełni mógł wykorzystać swoje buty rowerowe i system zapięcia z pedałem. Dodatkowo, niektóre modele mają z tyłu wszyty suwak, zapewniając łątwiejszą manipulację z butem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja