Kto sponsoruje drużyny rowerowe?

Tagy:
Kto sponsoruje drużyny rowerowe? >

Bora - Hansgrohe, CCC Team albo Jumbo - Visma. Są to znane nazwy drużyn rowerowych. Ale czy wiesz dlaczego Sagan, Van Avermaet albo Roglič noszą na koszulkach właśnie takie napisy i co oznaczają?

Kolarstwo szosowe jest specyficzne i działa inaczej niż np. piłka nożna. Nie tylko koszulki, ale i nazwy drużyn zmieniają się wraz ze sponsorami. Na początku sponsorami byli głównie producenci i sprzedawcy rowerów oraz akcesoriów rowerowych. Tak jest nadal w świecie kolarstwa górskiego.

Jednak tuż po drugiej wojnie światowej weszły do świata kolarstwa szosowego wielkie narodowe i międzynarodowe firmy. Dzięki kolarstwu mogą prezentować swoją markę w kilkudziesięciu krajach za stosunkowo niewielkie pieniądze. I to za pomocą połączenia bezpośrednio przy torze, poprzez wielogodzinne transmisje telewizyjne a także przez Internet i sieci społecznościowe. Kraj, z którego pochodzą sponsorzy i w którym funkcjonują, wpływa również na skład poszczególnych drużyn.

AG2R LA MONDIALE

Francuski zespół jest sponsorowany przez firmę ubezpieczeniową i oszczędnościową. Ma ponad dziesięć tysięcy pracowników. Koszulki zespołu i logo firmy łączą brąz i niebieski. Brązowy symbolizuje ziemię, a niebieski niebo.

ASTANA PRO TEAM

Co ciekawe, drużyna ta nosi imię dawnej nazwy stolicy Kazachstanu. Od tego czasu przemianowano ją z Astany na Nur-Sultan. Jest sponsorowany przez państwowe firmy z Kazachstanu.

BAHRAIN - MCLAREN

Nasser Bin Hamad Al Khalifa. Jest członkiem rodziny królewskiej Bahrajnu, która ponosi odpowiedzialność za utworzenie tego zespołu. Jest sponsorowany przez Królestwo Bahrajnu i McLarena. Brytyjska marka znana od dziesięcioleci ze świata Formuły 1, oprócz produkcji i rozwoju w branży motoryzacyjnej, zajmuje się także ulepszaniem sprzętu sportowego.

BORA - HANSGROHE

Peter Sagan i Rafał Majka nie przypadkowo pojawiają się w programach związanych ze środowiskiem kuchennym. Bora jest producentem nowoczesnych mebli kuchennych. A Hansgrohe zajmuje się produkcją wyposażenia łazienki.

CCC Team

Pomarańczowy polski zespół jest sponsorowany przez sieć sprzedaży obuwia. CCC ma ponad 1200 sklepów w 29 krajach.

COFIDIS

Cofidis to kolejna francuska firma finansująca kolarstwo. Udziela pożyczek w wielu krajach.

DECEUNINCK - QUICK-STEP

Producent okien PCV Deceuninck i producent podłóg laminowanych Quick-Step finansują belgijski zespół. Logo obu firm jest niebieskie, dlatego też zwycięski zespół peletonu nosi niebieski kolor. Zespół należy do czeskiego miliardera Zdeněka Bakali.

EF PRO CYCLING

Ten zespół ma ciekawego sponsora z dziedziny zasobów ludzkich. Education First jest jedną z największych prywatnych organizacji edukacyjnych na świecie. Jej spółki zależne prowadzą szkolenia językowe, pobyty edukacyjne i wymiany. Ma ponad 40 tysięcy pracowników.

GROUPAMA-FDJ

FDJ to francuska firma loteryjna, która sponsoruje ten sam zespół od ponad 20 lat. Groupama to kolejna francuska firma ubezpieczeniowa działająca w świecie kolarstwa.

ISRAEL START-UP NATION

Izraelski zespół jest nowicjuszem wśród elity. Jest sponsorowany przez organizację non-profit z Tel Awiwu, „buduje pomost do innowacji Izraela”.

LOTTO-SOUDAL

Belgijska loteria Lotto sponsoruje drużynę kolarską od 1985 roku. Soudal działa w dziedzinie chemii budowlanej.

MITCHELTON - SCOTT

Mitchelton jest producentem wina, a Scott produkuje rowery. Zespół należy do jednego z najbogatszych Australijczyków Jerry'ego Ryana.

MOVISTAR TEAM

Movistar to marka firmy telekomunikacyjnej Telefónica działającej w Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej. W niektórych krajach występują również pod marką O2.

NTT PRO CYCLING

Nipon Telegraph and Telephone to kolejna firma telekomunikacyjna w świecie kolarstwa. Obok Toyoty, Mitsubishi i Hondy jest to jedna z największych japońskich firm.

TEAM INEOS

Michał Kwiatkowski lub Chris Froome noszą koszulki zespołu sponsorowanego przez międzynarodową firmę chemiczną Ineos.

TEAM SUNWEB

Słoneczna sieć. Nazwa niemieckiego zespołu sugeruje, że głównym sponsorem jest biuro podróży oferujące wycieczki na słońce.

TEAM JUMBO-VISMA

Jumbo to holenderska sieć supermarketów. Visma to norweska firma informatyczna. Nawet takie – na pierwszy rzut oka niezwiązane ze sobą połączenia – oferuje sponsorujący świat kolarstwa.

TREK-SEGAFREDO

Za tym amerykańskim zespołem stoi producent rowerów Trek i firma kawowa Segafredo.

UAE TEAM EMIRATES

Zjednoczone Emiraty Arabskie i państwowe linie lotnicze Emirates zabezpieczają finansowo ten zespół, do którego należą np. Gaviria i Kristoff.