Alex Dowsett, jedyny profesjonalny kolarz z hemofilią

Tagy:
Alex Dowsett, jedyny profesjonalny kolarz z hemofilią>

Hemofilia jest wrodzoną chorobą krzepnięcia krwi. Przejawia się to pojawianiem się krwiaków i ograniczoną zdolnością organizmu do zatrzymania krwawienia. Profesjonalna jazda na rowerze, która regularnie obejmuje wypadki, jest zatem dla Alexa Dowsetta bardzo ryzykowna. Po cięższych upadkach, jeśli nie dostanie leku na czas, grozi mu wykrwawienie. 

Pomimo choroby brytyjski rowerzysta wyrósł na elitarnego sportowca, a jego historia jest wyjątkowa. Jest sześciokrotnym mistrzem kraju w jeździe na czas, wygrał także etap czasowy na wyścigach Giro d'Italia i Tour de Pologne. Był częścią Sky, Movistar i Kaťuša-Alpecin, a aktualnie jeździ w koszulce Israel Start-Up Nation.

W kałuży krwi

Alex Dowsett prawie przez całe dzieciństwo nie wiedział, dlaczego miał problemy z krwawieniem. Rodzice myśleli, że może być chory na białaczkę. Raz ugryzł się w wargę przez co powstała mała rana. Jego krew zaczęła krzepnąć, ale i tak rano rodzice znaleźli go w kałuży krwi. Następnie jeden z lekarzy prawidłowo zdiagnozował, że ma hemofilię. Jest to niezwykle rzadka choroba, która dotyka średnio jedną osobę na dziesięć tysięcy.

Choroba wpłynęła na całe dzieciństwo Dowsetta. Niektórzy rodzice odmówili zapraszania go na przyjęcia dla dzieci, albo nie chcieli, żeby chodził do szkoły z ich dziećmi. Obawiali się, że hemofilia jest związana z HIV lub zapaleniem wątroby. Na szczęście od tego momentu medycyna rozwinęła się i od czasu liceum Dowsett robi zastrzyki pomagające jego zdrowiu.

Więcej się ruszać, więcej być

Choroba uniemożliwiła mu uprawianie sportów kontaktowych, więc zaczął pływać. I stopniowo zaczął też jeździć na rowerze. Dziś jest odnoszącym sukcesy sportowcem i jest obserwowany przez dziesiątki tysięcy ludzi w sieciach społecznościowych. Informuje opinię publiczną o hemofilii i założył organizację charytatywną Little Bleeders, aby wesprzeć tysiące młodych ludzi chorych na hemofilię w Wielkiej Brytanii.

 „Oczywiście ring bokserski lub boisko do rugby nie jest mądre dla osób z hemofilią. Ale brak aktywności i granie na Playstation są równie niebezpieczne ”- powiedział brytyjski rowerzysta dla Cyclist.uk. Chorzy na hemofilię chcą propagować przesłanie i motto Little Bleeders: „więcej się ruszać, więcej być”.