3 ciekawostki o drużynie Bora-Hansgrohe

Tagy:
3 ciekawostki o drużynie Bora-Hansgrohe>

27 rowerzystów z 9 krajów. Zespół Bora-Hansgrohe jest zróżnicowany pod względem narodowości. Obecnie wszyscy rowerzyści trenują w domu, w pobliżu rodziny, a kierownictwo zespołu czeka na rozwój sytuacji z nowym koronawirusem. Trening został zakłócony, szczególnie dla czterech włoskich kolarzy. We Włoszech i Hiszpanii trening rowerowy jest obecnie zakazany nawet dla profesjonalnych rowerzystów mimo tego, że jest to ich zawód. 

Przeczytaj 3 ciekawostki o drużynie Bora-Hansgrohe.

  1. Odrodzenie niemieckiego kolarstwa

Na przełomie tysiącleci w elitarnym peletonie brały udział znane niemieckie zespoły, takie jak T-Mobile i Gerolsteiner, później zespół Milram. Jednak dopingowa „Era Armstronga” spowodowała odejście dużych niemieckich firm z kolarstwa. Przez kilka lat Niemcy nie miały elitarnego zespołu ani wyścigów. Na szczęście w ostatnich latach niemieckie kolarstwo przeżywa odrodzenie.

W peletonie startują dwie niemieckie drużyny, Bora-Hansgrohe i Team Sunweb. Zespół Bora-Hansgrohe powstał w 2010 roku. W kategorii elitarnej jeździ od sezonu 2017, kiedy jego częścią stał się, Peter Sagan – największa gwiazda drużyny. Bora jest producentem nowoczesnych mebli kuchennych, a Hansgrohe zajmuje się produktami sanitarnymi.

  1. Najstarsza drużyna

Bora-Hansgrohe to najstarsza drużyna w peletonie ze średnią wieku kolarzy 29 lat. Natomiast Sunweb ma najmłodszych jeźdźców ze średnią wieku 25 lat.

Koszulkę Bora-Hansgrohe nosi 36-letni Marcus Burghardt, ale także 14 lat młodszy Ide Schelling. Co ciekawe, liderzy – Peter Sagan i Rafał Majka – prawie kopiują średni wiek zespołu. Obaj mają po 30 lat.

  1. Mistrzowie zwycięstw i jazdy na czas

Zespół ma w swoich szeregach kilku utalentowanych jeźdźców na czas. W sezonie 2019 zyskał nie tylko najwięcej zwycięstw (47), ale także najwięcej tytułów krajowych w jeździe na czas w swojej historii. Maciej Bodnar wygrał w Polsce, Maximilian Schachmann w Niemczech, David Formolo we Włoszech, Sam Bennett w Irlandii, Juraj Sagan na Słowacji i Patrick Konrad w Austrii.

Oznacza to, że w bieżącym sezonie, oprócz tradycyjnych koszulek Bora-Hansgrohe, w peletonie można zobaczyć też nieznacznie zmodyfikowane koszulki drużyn narodowych.